Metody pracy
Wyróżnia nas całościowe podejście do każdej pary opiekun – pupil. Nie podajemy „gotowych rozwiązań na szybko”, zawsze staramy się zrozumieć przyczynę manifestowanego zachowania. Uczymy jak świadomie żyć ze zwierzakami rozumiejąc ich potrzeby i uwarunkowania gatunkowe.
Przede wszystkim silna relacja
Zależy nam na tym, by każdy, kto korzysta z naszego wsparcia potrafił budować ze zwierzęciem dobrą, stabilną relację, opartą na poczuciu bezpieczeństwa i obustronnym zaufaniu. Oznacza to nie tylko podnoszenie własnej atrakcyjności w oczach psa, ale także umiejętne, łagodne wyznaczanie granic oraz konsekwentne trzymanie się zasad. To także nauka komunikacji – przekazujemy ludziom wiedzę o tym, co chce przekazać ich pupil i jak na to prawidłowo zareagować.
Edukując innych – od przedszkolaka do studentów kursów specjalistycznych – dzielimy się wiedzą, pasją i doświadczeniem w przystępny i praktyczny sposób.
Aktualna wiedza
Aby skutecznie i dobrze pracować ze zwierzętami w praktyce, trzeba zacząć od poznania teorii. Nasze metody pracy zakładają wyposażenie każdego psiego i kociego opiekuna w niezbędną wiedzę, a następnie technikę. Wiemy, że pozytywne szkolenie psów przynosi dużo lepsze i trwalsze efekty, niż stosowanie kar i bazowanie na strachu przed przewodnikiem. Mówią nam o tym nie tylko badania naukowe, ale i wieloletnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Stale podnosimy także swoje kwalifikacje.
Pozytywne wzmocnienie i motywacja
Szkolimy w oparciu o pozytywne wzmocnienie. Co to oznacza? Staramy się widzieć w zwierzęciu to, co dobre zamiast skupiać się na tym, co jest do zmiany. Uczymy, jak wywoływać pożądane zachowania (w nauce komend i sztuczek) oraz jak je wyłapywać (w życiu codziennym), a następnie skutecznie nagradzać. Wielokrotnie nagradzane zachowania ulegają wzmocnieniu, czyli zaczynają pojawiać się coraz częściej! Podczas treningu przekonujemy zwierzaka, że praca z człowiekiem to niezwykle łatwa i przyjemna gra, w której ciągle się wygrywa. Wymagania podnosimy stopniowo – tak, by nigdy nie przytłaczały, a jedynie motywowały. W roli motywatorów używamy głównie różnorodnych przysmaków oraz zabawek. Od początku stawiamy też na operowanie głosem – częste i autentyczne chwalenie. Uczymy, jak prawidłowo budować sesje szkoleniowe.
Mowa ciała i rozwój przewodnika
Pracujemy nie tylko nad zwierzęciem, ale przede wszystkim nad jego opiekunem. Tylko nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności pozwala osiągać sukcesy! Dlatego skupiamy się na klarownej komunikacji, kontroli własnego ciała, głosu, działania.
Wygaszanie niepożądanych zachowań
Przekazujemy przewodnikom także wiedzę o tym, w jaki sposób wygaszać niepożądane zachowania zwierzęcia. Uczymy zarządzać emocjami i wspomagać zachowanie psychicznej równowagi. Niepożądane zachowania zastępujemy innymi, takimi, które realizują naturalne potrzeby psa, ale nie dezorganizują życia całej rodziny.
Elastyczne formy pracy
Pracujemy zarówno w trybie grupowym, jak i indywidualnym. Nasze grupy są kameralne, co pozwala uczestnikom skutecznie przyswoić wiedzę i przećwiczyć nowe umiejętności. Dla osób i psów o specjalnych potrzebach mamy także ofertę szkoleń w trybie indywidualnym, “uszytych na miarę”.
Metody wspomagające
W swojej pracy nie skupiamy się jedynie na utartych i regularnie uczęszczanych szlakach. Stosujemy elementy metody Tellington TTouch, masaż relaksacyjny GaSa oraz bandażowanie jako metodę redukcji lęku. Dla tych, którzy chcą pozostać blisko natury możemy zaproponować wprowadzenie do zoofarmakognozji stosowanej, która opiera się na suplementacji mikroelementów i witamin oraz inhalacji olejków eterycznych. W tej metodzie zwierzę samo wybiera substancję leczniczą w zależności od potrzeb organizmu w danej sytuacji.
Praca behawioralna
W terapii zachowań zarówno psów, jak i kotów posługujemy się rozmaitymi metodami, dobierając je w zależności od bieżących potrzeb. Pracujemy holistycznie zdając sobie sprawę jak wiele czynników wpływa na dostrzegane przez opiekunów zachowanie. Wiedząc, że zachowanie to wierzchołek góry lodowej przyglądamy się stylowi życia, sposobom zaspokojenia potrzeb gatunkowych, relacji oraz wcześniejszym doświadczeniom a nawet analizujemy problemy zdrowotne i ich wpływ na samopoczucie. Wprowadzamy zmiany w wielu obszarach, dobieramy narzędzia, które pomagają przepracować problem. Wyposażamy opiekunów w wiedzę o wielu strategiach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Łączymy wiedzę o psiej komunikacji oraz naturalnych strategiach radzenia sobie ze stresem z pracą różnymi metodami takimi jak np. metoda BAT (Behavioral Adjustment Training), pozwalająca zbudować zaufanie w obliczu bodźca budzącego poczucie zagrożenia w zwierzęciu. Stosujemy przeciwwarunkowanie oraz odwrażliwianie, pozwalające zredukować silne reakcje emocjonalne. Pracujemy z szerokim spektrum zaburzeń zachowania, zawsze stosując zasady bezpieczeństwa i dostosowując plan do oczekiwań i możliwości opiekunów. Od początku do końca wspieramy zarówno zwierzę, jak i ludzi na drodze do poprawy dobrostanu.
Współpraca ze specjalistą
W razie potrzeby nie wahamy się kierować opiekuna ze zwierzęciem na badania weterynaryjne i diagnostykę, czasem zakończone niezbędną farmakoterapią. Podpowiadamy również możliwość skorzystania z fizjoterapii czy osteopatii, gdy kondycja fizyczna lub wiek zwierzęcia tego wymaga.