Zabawa jako nagroda w treningu psa - Dogfield

Chwila zabawy i możliwość rozładowania nagromadzonych emocji to dla wielu psów najlepsza nagroda. Jak wykorzystać to w treningu?
Chwila zabawy i możliwość rozładowania nagromadzonych emocji to dla wielu psów najlepsza nagroda. Dlatego warto powiększyć swój repertuar wzmocnień i zacząć posługiwać się w treningu zabawą. Jeśli chciałbyś skutecznie nagradzać swojego psa zabawą, szkolenie dla psów we Wrocławiu pod okiem dobrego psiego trenera wprowadzi cię w sztukę budowania motywacji zabawowej. Dzięki temu pies zyska dodatkowe źródło radości, a ty będziesz mógł znacząco zwiększyć repertuar nagradzania.

„Mój pies nie lubi się bawić!”

Wizja nagradzania zabawą wydaje się odległa szczególnie psiarzom, którzy swojego psa muszą na zabawę namawiać. Nie każdy pies, zwłaszcza dorosły, będzie uważał podsuniętą mu zabawkę za atrakcyjną. W rzeczywistości radość powiązana z zabawą to coś, co u psa trzeba wypracować i podtrzymywać. Jeśli szczenię nie ma zbyt wielu okazji, by bawić się z człowiekiem, potrzeba zabawy prawdopodobnie wygaśnie wraz z procesem dorastania.

Psy mają też swoje preferencje dotyczące form zabawy i typów zabawki. Jedne uwielbiają pogoń za rzuconą piłką, inne wolą zdecydowanie wspólne „rozszarpywanie” zabawki pod postacią przeciągania. Zabawa w przeciąganie ma większe walory szkoleniowe, niż rzucanie piłeczki. Odbywa się w pobliżu przewodnika i pokazuje psu, że w bliskości człowieka dzieją się „wspaniałe rzeczy”.

Czy można nauczyć dorosłego psa, by interesował się zabawą w przeciąganie i traktował ją jako nagrodę? Oczywiście! Co więcej, naprawdę warto spróbować. Tajemniczo brzmiąca procedura „wypracowania zabawki” to po prostu budowanie motywacji na zabawkę. Zaczynamy od samodzielnej zabawy na oczach psa, z czasem włączamy do niej rodzinę i przyjaciół. Chodzi o autentyczne emocje! Większość psów zainteresuje się przedmiotem, który sprawia ludziom tyle radości, a który jest potem skrzętnie chowany przed jego wzrokiem. Kolejne etapy wypracowania zabawki zakładają już krótkie sesje zabawy z udziałem psa.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę?

Zabawka dla psa powinna przede wszystkim wzbudzać jego zainteresowanie. Nawet najdroższe i najpiękniejsze zabawki nie spełnią swojej funkcji, jeśli przypadną do gustu głównie człowiekowi. Jak wybrać odpowiednią zabawkę do przeciągania? Wiele psów ma wyraźne opory przed chwytaniem w zęby czegoś, co jest twarde – na przykład sztywnych sznurków. Dobrze jest zacząć od miękkiej zabawki, na przykład z polaru lub bardzo zachęcającej – z kawałkiem sztucznego futra lub wełny. Dobrze sprawdzają się też zwykłe, bawełniane nakładki na mopy.

Dobra zabawka do przeciągania powinna być:

  • interesująca dla psa,
  • niezbyt twarda i sztywna,
  • odpowiednio długa, by chwycić ją daleko od pyska psa,
  • wykonana z bezpiecznych dla psa materiałów.

Planując szkolenie psa z elementami nagradzania zabawką, warto od razu kupić lub zrobić dwie identyczne. Przydadzą się do ćwiczenia wymiany zabawek.

Nauka dobrej zabawy

Nie każda zabawa z psem jest prawidłowa i korzystna. Wprowadzając element zabawy jako sposobu nagradzania warto pamiętać o zasadach dobrej zabawy.

Dobra zabawa z psem:

  • jest kontrolowana komendami „łap” i “puść”,
  • odbywa się w poziomie, bez szarpnięć w górę i „unoszenia” psa uczepionego zębami zabawki,
  • nie zawiera nagłych, mocnych szarpnięć i silnego potrząsania głową psa,
  • nie zmusza psa do nagłych, mocnych skrętów tułowia,
  • pozwala czasem psu wygrać i na moment oddalić się ze zdobytą zabawką,
  • nie naraża rąk na przypadkowe ugryzienia.

Zasady dobrej zabawy sprawiają, że jest ona bezpieczna dla obu stron i może stać się prawdziwą przyjemnością. A to oznacza, że zyskuje także moc nagradzania.

Plusy nagradzania zabawką

Zabawa w przeciąganie ma w sobie coś pierwotnego. Zawiera zachowania charakterystyczne dla łańcucha łowieckiego, który każdy pies, niezależnie od wielkości i rasy, ma zapisany w genach. Wśród tych zachowań znajdują się także chwytanie ofiary zębami oraz zagryzanie jej. Wszystko to sprawia, że dobrej zabawie towarzyszy doznanie bardzo pozytywnych, wręcz euforycznych emocji. Jeśli „polowanie” odbywa się wspólnie z przewodnikiem, nagradzanie poprzez chwilę zabawy wzmacnia dodatkowo więź między człowiekiem i psem. To moc i magia współdziałania w grupie, którą oba nasze gatunki tak samo cenią.

A jak nagradzanie zabawką działa w procesie treningu? Do plusów tej metody należą:

  • podnoszenie energii psa,
  • możliwość poprawy szybkości wykonania zadania/komendy,
  • regulacja poziomu napięcia i emocji,
  • możliwość rozładowania napięcia powstałego w treningu.

Nagradzanie zabawką niweluje też ryzyko przekarmienia psa podczas codziennych ćwiczeń. Jeśli zostało wprowadzone obok nagradzania jedzeniem, znacznie rozbudowuje repertuar przewodnika, a więc wspomaga motywację i przeciwdziała nudzie.

Czy nagradzanie zabawą ma minusy?

Niektóre psy na widok zabawki przestają radzić sobie z regulacją emocji. Wizja szarpania ulubionej szmatki, maskotki czy sznurka przysłania im cały świat i niszczy skupienie, które jest niezbędne w treningu. To częste zjawisko „zbyt motywującej nagrody”, która sprawia, że pies skupia się jedynie na widzianej zabawce, a nie zadaniu do wykonania. Z tym zjawiskiem wiąże się wysoki poziom stresu. Jeśli psiak ma takie tendencje, lepiej jest nie wykorzystywać zabawki w treningu aż do momentu, w którym nauczy się lepiej radzić sobie z emocjami.

 

Opracownie: Lu Śmigaruk