Szkolenie psa czy konsultacje behawioralne – co wybrać? - Dogfield

Świadomość opiekunów psów w ostatnich latach mocno wzrasta. Wiemy już nie tylko, że psu trzeba zapewnić podstawowe potrzeby bytowe. Coraz częściej chcemy, żeby pies był naszym towarzyszem w różnych sytuacjach w życiu, radził sobie z nimi i czuł się przy tym komfortowo. W osiągnięciu tego celu pomagają różni specjaliści. Wśród nich znajduje się między innymi psi behawiorysta oraz instruktor szkolenia. Ale do którego z nich się udać?

Szkolenie psów, czyli nauka konkretnych umiejętności

Psi trener to ktoś, z kim spotykamy się profilaktycznie, chcąc podnieść umiejętności swojego psa w codziennym życiu, czy rozwinąć go w konkretnym kierunku. Czasami szkolenie psa jest elementem terapii behawioralnej.

 

Swoją przygodę zacznij od kontaktu z trenerem, jeśli:

→ masz szczeniaczka i chcesz zapewnić mu dobry start,
→ masz dorosłego psa i chcesz, żeby nauczył się i zaczął reagować na podstawowe komendy (reagowanie na wołanie, zostawanie, siadanie i leżenie, rezygnacja z jedzenia śmieci itp.),
→ chcesz robić ze swoim psem „coś więcej”, zapoznać się z psimi sportami,
→ masz psa, który nie jest zbyt zmotywowany do pracy z człowiekiem i chcesz to zmienić,
→ behawiorysta zlecił pracę nad konkretnymi umiejętnościami pod okiem trenera,
→ chcesz poprawić skupienie swojego psa w różnych warunkach.

Zadaniem instruktora jest nauczyć opiekuna psa, jak z nim skutecznie pracować. W Dogfield od lat prowadzimy szkolenia indywidualne i grupowe, w których można uczestniczyć we Wrocławiu i okolicach.

Behawiorysta, czyli psi psycholog

Z kolei jeśli twój pies ma problem, lub z czymś nie jesteście w stanie sobie poradzić, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja behawioralna. To najczęściej spotkanie w domu klienta lub (jeśli to zasadne) w innym miejscu w formie spacerowej. Podczas takiego spotkania behawiorysta zbiera szczegółowy wywiad na temat trybu życia psa i jego problemu.

Umów się od razu na konsultację, jeśli:

→ twój pies wydaje się być smutny, zgaszony,
→ przeciwnie, problem to niekończący się nadmiar energii i nadmierne reakcje na wszystko,
→ pies boi się, załatwia się w domu, niszczy pod nieobecność ludzi,
→ problemem jest szczekanie „na wszystko”
→ pojawia się lęk związany z jakimś zjawiskiem lub z wieloma rożnymi,
→ pies nie dogaduje się z innymi psami, jest do nich nastawiony agresywnie, albo nadmiernie podekscytowany,
→ masz problem z połączeniem psa i kota w domu, lub „dogadaniem” dwóch psów ze sobą,
→ pies bardzo uporczywie i ciągle zjada śmieci znajdowane na ziemi,
→ każdy spacer to mnóstwo ciągnięcia, szarpania i szczekania,
→ zachowanie psa zmieniło się w ostatnim czasie w widoczny, nagły sposób.

Wachlarz problemów, z którymi można zgłosić się po poradę do psiego psychologa jest bardzo szeroki. Powyższe przykłady opisują problemy, z którymi mamy do czynienia najczęściej, ale nie wyczerpują wszystkich możliwych.

Konsultacje i szkolenia w Dogfield

Zakres naszego działania obejmuje Wrocław, najbliższe miejscowości, a także okolice Twardogóry. Nasz zespół tworzą osoby, które łączą kompetencje i doświadczenie behawiorysty oraz trenera. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu problemu, ale też pokierujemy rozwojem szkoleniowym czy sportowym psa. W razie wątpliwości, od czego powinniście zacząć, skontaktujcie się z nami, podpowiemy. Czasami zaczynamy współpracę od konsultacji, a czasem od razu od szkolenia indywidualnego lub grupowego. Im lepiej się poznamy, tym lepsza i skuteczniejsza będzie nasza współpraca! Jeśli zauważyliście problem u swojego psa, warto umówić się prędzej niż później. Różnego rodzaju problemy behawioralne mogą się utrwalać w czasie, a zmiana stanu rzeczy po wielu miesiącach czy latach będzie dużo trudniejsza. Jeśli z kolei zastanawiacie się, czy wasz pies „nadawałby się na szkolenie”, to od razu odpowiadamy – tak! Nigdy nie jest za późno i żaden pies nie jest „niewystarczający”, żeby zacząć się rozwijać razem ze swoim opiekunem.