Z racji obecnej pory roku komfort termiczny starszego psiaka jest zagadnieniem na czasie. Z wiekiem psy zaczynają łatwiej marznąć i coraz mniej chętnie spacerują przy chłodnej pogodzie. Ich odporność spada, mogą więc łatwiej przeziębić się, a nawet wpaść w stan hipotermii.
Jak poznać, że psu jest zbyt zimno?
Jeśli wraz ze spadkiem temperatury psiak coraz mniej chętnie wychodzi z domu, nie motywuje go nawet wizja lubianego dotąd spaceru, a po wyjściu szybko załatwia swoje potrzeby i zawraca do drzwi, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że marznie. Pies, któremu jest zbyt zimno może też po wyjściu na dwór stawać się osowiały, nie podejmować zabawy, smakołyków ani nie eksplorować otoczenia. Często zaczyna drżeć.
Poważnym stanem związanym z wyziębieniem jest hipotermia, czyli sytuacja, w której temperatura ciała psa spada poniżej 37,5 °C. Do jej objawów należą:
- silne, nieprzerwane drżenie ciała, które przy bardzo nasilonej hipotermii ustaje mimo nieustannego bycia wystawionym na działanie niskiej temperatury otoczenia,
- zimne uszy, łapy, ogon,
- płytki oddech,
- spowolnione tempo,
- ospałość i apatia.
Uwaga! Zbagatelizowane objawy hipotermii mogą doprowadzić do śmierci psa.
Jak zadbać o komfort termiczny psiego staruszka?
- Krótsze przebywanie na zewnątrz
Nie powinno się zapominać, że spacer jest dla psa – ma zaspokajać jego potrzeby. Jeśli na dworze panuje mróz, pada nieprzyjemny deszcz czy wieje silny wiatr, pies może zwyczajnie nie mieć ochoty na robienie zwyczajowych, kilkukilometrowych tras. To zupełnie normalne. Warto skrócić spacery przy nieprzyjemnej aurze, a w zamian za nie zwiększyć ilość ciekawych aktywności w domu.
- Ubrania
Nawet jeśli pies przez całej dotychczasowe życie nie nosił żadnych ubranek, nie warto wzbraniać się przed nimi na starsze lata. Peleryna przeciwdeszczowa czy ogrzewający kubraczek pomogą przetrwać trudne warunki atmosferyczne. Uwaga na ubranka krępujące ruchy! Psiak, zwłaszcza starszy i nie tak sprawny jak dawniej, nie potrzebuje kapturów ani rękawów.
- Osuszenie psa po spacerze
Jeśli pada deszcz lub śnieg, warto osuszyć psa po spacerze ciepłym, dobrze wchłaniającym ręcznikiem. Nasiąknięte wodą futro dość długo schnie i przez cały ten czas psu może być zwyczajnie chłodno.
- Bardziej przytulne posłanko
Psie posłanko nie powinno stać tuż przy kaloryferze, nawet zimą. Warto jednak dołożyć psu jeden czy dwa miękkie kocyki, w które będzie mógł się wtulić czy umościć sobie wygodne „gniazdo”.
Po jesiennych i zimowych spacerach można też podawać psu lekko podgrzane jedzenie. Warto obserwować dietę psiego seniora pod kątem kaloryczności. Choć w przypadku młodych, zdrowych psów żyjących w domach nie ma powodu do zmiany diety zimą, psi senior może potrzebować nieco więcej kalorii do skutecznej termoregulacji.
Jesienne i zimowe spacerowanie w towarzystwie psiego seniora też może mieć swoje uroki – eksploracja to ważna potrzeba psa w każdym wieku. Postarajmy się, by psi senior mógł eksplorować komfortowo!
Opracowanie: Lu Śmigaruk