Nagroda środowiskowa jest dość niezwykła, a sztuka posługiwania się nią wymaga kreatywności! Oto ostatni tekst z cyklu o nagrodach i motywacji.
To już ostatni tekst z cyklu nagród i motywacji w szkoleniu i codziennej pracy z psem. Pora na jedną z bardziej niezwykłych nagród – nagrodę środowiskową. Aby skutecznie „współpracować” ze środowiskiem, trzeba nie lada kreatywności i uwagi. Czym jest nagroda środowiskowa, jak działa i jak wykorzystać ją na korzyść własną i psa?

Jak działa nagroda środowiskowa?

Nauka rozumiana jako ciągły proces ma miejsce w każdej chwili, gdy zwierzę nie śpi. W każdej chwili pewnie zachowania zostają wzmocnione jako korzystne, inne wygasają jako niekorzystne. Błędem jest postrzeganie treningu psa tylko w kategoriach zaplanowanego działania, wykonywanego przez kilka minut dziennie lub co kilka dni. Aby skuteczniej pokazywać psu, co jest pożądane a co niekoniecznie (oraz co można zrobić zamiast tego), warto umiejętnie rozpoznać jego motywacje i chęci, a następnie wykorzystać je w roli nagród.

Nagrodę środowiskową można bardzo prosto określić jako umożliwienie psu wykonania czynności, na której wykonaniu bardzo mu zależy. Często w danym momencie ma większą moc niż smakołyk, zabawa czy nagroda socjalna. Psu może zależeć w konkretnym momencie na wyjściu na spacer, wskoczeniu na drzewo, pogonieniu wiewiórki, kopaniu dołków w ziemi, węszeniu za zwierzyną w krzakach, eksplorowaniu… ile psów i okoliczności, tylko różnych motywacji. Zgodnie z hipotezą prymatu informacji, najsilniej wzmacnia się zachowanie, które wystąpiło tuż przed czynnikiem wzmacniającym. Dobrze zastosowana nagroda środowiskowa jest więc błyskawiczna i bardzo skuteczna.

Istnieją psy, dla których motywacja środowiskowa jest dominująca. Nieszczególnie interesują się jedzeniem, zabawą z przewodnikiem, a kontakt socjalny raczej tolerują niż lubią. Taki pies to rzadkość, ale i duże wyzwanie dla mądrego przewodnika, który musi nauczyć się doskonale współpracować ze środowiskiem.

Umiejętne wykorzystanie okazji

Nagrody środowiskowe można doskonale wykorzystać w uczeniu psa codziennych, pożądanych zwyczajów. Prostym i bardzo powszechnym przykładem jest ciągnięcie na smyczy. Jeśli pies idzie nie napinając smyczy, warto go pochwalić i nie uniemożliwiać mu wąchania krzaków czy podniesienia patyka.

Czasem nagroda środowiskowa jest trudniejsza w zastosowaniu. Za dobry przykład może służyć silna motywacja do pogoni za zwierzyną. Nagradzanie psa możliwością pogonienia sarny nie jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim, rozkręcony instynkt pogoni łatwo przenosi się na inne obiekty, najczęściej rowery lub biegaczy. Po drugie, tak nagradzany pies szybko zrezygnuje z propozycji współpracy z człowiekiem, kiedy będzie czuł zapach zwierzyny w pobliżu. W takiej sytuacji warto wykazać się kreatywnością i spróbować zapewnić psu nagrodę zbliżoną do tego, na czym mu zależało – na przykład odbiec, potrząsając szarpakiem z owczej wełny (warto przy tym zabezpieczyć psa długą linką).

Pewną pułapką w stosowaniu nagrody środowiskowej jest chęć kontrolowania każdego aspektu życia psa. Niektórzy przewodnicy, którzy nauczyli się rozpoznawać, na czym właściwie zależy ich psom, miewają tendencje do nadmiernej kontroli i wygórowanych wymagań. Nie tędy droga – nie chodzi o to, by pies nie mógł podjąć żadnego przyjemnego działania, zanim na nie nie „zasłuży”.

Trzeba też pamiętać, że deprywowanie psa nie jest drogą do lepszego wykorzystania nagrody socjalnej. Deprywowanie, czyli doprowadzanie do silnego poczucia niezaspokojenia i dużego nasilenia potrzeby wręcz uniemożliwia posługiwanie się środowiskiem w roli nagrody. Bardzo duże pobudzenie związane z silną potrzebą sprawia, że pies nie szuka nowych dróg do osiągnięcia celu, tylko powtarza strategie, które zadziałały w przeszłości, często eskalując zachowanie. Aby umiejętnie posługiwać się nagrodą socjalną, trzeba najpierw zaspokoić potrzeby psa i pracować jedynie na lekkim lub umiarkowanym poziomie motywacji na bodziec. Przykład? Pies, który od 8 godzin nie był na dworze, a wcześniej miał w zwyczaju rzucać się na drzwi przed wyjściem, nie poczeka spokojnie, aż je otworzymy. To ponad jego siły, a wymaganie tego będzie niesprawiedliwością.

Kiedy środowisko nagradza samo

Niestety, nie zawsze środowisko „współpracuje” z przewodnikiem psa. Zaczynając swoją przygodę z nagradzaniem środowiskowym warto więc pamiętać o zjawisku samonagradzania. Jeśli psiak mocno ciągnie smycz, żeby powąchać krzaczek, a człowiek pozwala się do tego krzaczka dociągnąć, w mózgu psa powstaje połączenie: „ciągnięcie na smyczy umożliwiło mi zaspokojenie potrzeby węszenia – ciągnięcie na smyczy jest skuteczne”. Psy poddane zbyt dużej presji w trakcie szkolenia lub znudzone „nietrakcyjną ofertą” zwracają się do środowiska, które hojnie wydziela im zastępcze nagrody – patyki do gryzienia, ziemię do kopania, trawę do węszenia…

Warto pokazać psu, że człowiek informuje go, które zachowania są pożądane i nie pozostawia samemu sobie. Zapewnić odpowiedni poziom motywacji do pozostania przy przewodniku, a jeśli trzeba, uniemożliwić samonagradzanie w łagodny ale skuteczny sposób. Nasze szkolenia dla psów we Wrocławiu pomagają w zrozumieniu i rozpoznawaniu psiej motywacji. Przewodnik stopniowo uczy się obserwować swojego psa, nie kontrolując go przy tym nadmiernie. Stawiamy też na stosowanie różnorodnych nagród, aby wzmocnić elastyczność działania i poszerzyć repertuar zachowań u psa. Wierzymy, że pies może być kreatywny, swobodny i szczęśliwy, żyjąc u boku człowieka.

Opracowanie: Lu Śmigaruk