Zacznijmy od tego jak ważną aktywnością jest sam spacer. O korzyściach dla ludzi z przebywania na świeżym powietrzu wiemy nie od dziś. Zarówno dla nas, jak i zwierząt, ruch i dostarczanie niezbędnej ilości tlenu usprawnia wszystkie funkcje organizmu. Czym natomiast jest spacer dla naszego psa? Oprócz tego, że aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową wagę psa i sprawność motoryczną jest też sposobem na zbudowanie relacji między właścicielem i jego psem. Najważniejsze jednak, z perspektywy psa, wydaje się zaspokojenie potrzeb węszenia i eksplorowania wynikających z natury gatunku.
Pies jest zwierzęciem społecznym, ale oprócz przebywania z nami w ognisku domowym i codziennym uczestniczeniu w naszym życiu jego główne potrzeby takie jak: aktywność na świeżym powietrzu, węszenie, zabawa, interakcja z innymi psami i ludźmi składają się na prawidłową socjalizację już od okresu szczenięctwa. Odpowiednia ilość czasu spędzanego na spacerze i stopniowo wprowadzane elementy szkolenia psa rzutują na całe późniejsze życie – charakter i zachowanie naszego pupila.
Dzięki systematyczności, konsekwencji i pracy ze szczeniakiem możemy mieć dużą pewność, że wyrośnie on na pewnego siebie dorosłego psa o niskim poziomie lęku i wysokich kompetencjach adaptacyjnych w obliczu nowych sytuacji.
Dla dorosłego i starszego psa spacer jest gwarantem utrzymywania prawidłowej kondycji, witalności oraz wpływa na całokształt funkcji organizmu do późnej starości pozwalając psu zachować sprawność umysłową i fizyczną na długie lata.

Jak prawidłowo praktykować wspólne spacerowanie?

U psów potrzeba ruchu i zaspokojenia różnorakich potrzeb na spacerze jest zróżnicowana w zależności od wieku i rasy. Ważne jest, aby długość i miejsce przechadzek dobrać indywidualnie do zapotrzebowania psa na ruch i stymulację oraz do jego wcześniejszych doświadczeń czy też ewentualnych problemów behawioralnych.
Jeśli wyprowadzamy szczeniaka należy pamiętać o częstej zmianie miejsca spaceru oraz stopniowym jego wydłużaniu – po to, aby maluch socjalizował się z możliwie dużą ilością bodźców poznawanych w czasie wspólnych wędrówek. Dzięki spacerom w zróżnicowanym terenie podrostek otrzyma możliwość powęszenia w nowym otoczeniu, doświadczenia różnego rodzaju podłoża (żwir, piasek, trawa, ścieżka leśna), a także spotkania innych psów i ich właścicieli.
Świetnym pomysłem są spacery grupowe, które pomagają w socjalizacji i stwarzają szansę do właściwej komunikacji między psami w ich naturalnym środowisku. Dla szczeniąt jest to najlepsza lekcja psiego savoir – vivre czyli zasad panujących w świecie zwierzęcych rozmów. Pamiętajmy jednak, by mieć zawsze pod kontrolą te sytuacje, gdyż nie każdy pies musi chcieć przywitać się z innym. Jeśli tylko zaobserwujemy, że któryś psiak w grupie sobie nie radzi, boi się, próbuje się schować lub staje się celem brawurowych zabaw ze strony innych mocniejszych osobowościowo psów – rozdzielmy się i zachęćmy innych właścicieli do tego samego. W spacerze grupowym nie chodzi też o często obserwowane stojące grupy opiekunów i psiaki kotłujące się w hałaśliwej zabawie bez opamiętania, tylko o wspólne przemierzanie przyjemnej trasy w tzw. spacerze równoległym – zgodne eksplorowanie w stadzie, węszenie i brykanie czy chwilowe gonitwy, a wszystko to w harmonijnej i przyjemnej atmosferze.
Z dojrzałym i zdrowym psem oprócz codziennych spacerów w parkach czy innych terenach podmiejskich, możemy wybrać się okazjonalnie na dłuższą wycieczkę w góry czy inne ciekawe otoczenie. Warto wtedy zaopatrzyć się w wygodny pas do dogtrekkingu, aby uwolnić ręce i swobodnie maszerować po wybranym szlaku. Większość psów uwielbia dłuższe np. weekendowe wypady, ale musimy pamiętać, aby wysiłek był dostosowany do możliwości psiaka i jego aktualnej kondycji.
Jeśli mamy psa o specjalnych potrzebach – chorującego lub starzejącego się, wciąż powinniśmy zabierać go na krótkie spacery w łatwym terenie, aby nie zabierać mu tej ważnej przyjemności i potrzeby eksplorowania. Takiego psa musimy jednak chronić przed ewentualnymi intensywnymi powitaniami ze strony dużych gwałtownych psów dlatego lepiej wybrać teren mało uczęszczany.
Nie możemy też zapominać o psiakach problemowych, z licznymi lękami, reaktywnością czy agresją. One potrzebują spaceru równie mocno jak każdy inny pies. Jeśli mamy poważny problem z zapanowaniem nad psiakiem samodzielnie, warto poszukać pomocy specjalisty – psiego behawiorysty, który zaproponuje nam skuteczne rozwiązania i wprowadzi odpowiednie narzędzia. Ostatnią rzeczą, którą należy zrobić to zamknąć takiego psa w czterech ścianach i uniemożliwić mu spożytkowanie potrzeb węchowych. Z doświadczenia wiemy, że prowadzi to tylko do pogłębienia stresu, frustracji i nasilenia prezentowanych problemów.
Dobrze jest wiedzieć o systemie znakowania psów, nazwijmy to – mało socjalnych, przypięciem do ich smyczy żółtej wstążki – jest to znak, że nie należy do takiego psiaka podchodzić i wypada ominąć go szerokim łukiem. Nie jest to może system jeszcze dobrze rozpoznawalny, ale można mieć nadzieję, że będzie się upowszechniał, przynajmniej w środowisku psiarzy.
Przede wszystkim najważniejszą zasadą spacerowania z psem jest bezpieczeństwo. Gdy znajdujemy się na nowym terenie warto jest pozwolić psu na bieganie na długiej smyczy (taśmie), by umożliwić mu swobodną eksplorację terenu a nam szybką reakcję w razie nieprzewidzianej sytuacji. Pozwolenie psu na węszenie to jedna z najważniejszych zasad spacerowych – dzięki niej nasz pupil jest w stanie zaspokoić potrzeby rozpoznawcze terenu i zdobyć informację kto i kiedy był tu przed nim. Komunikacja zapachowa jest jedną z najważniejszych w świecie psów dlatego mądry opiekun zdaje sobie sprawę, że głównie w tym celu wychodzi z psem na zewnątrz. Spacer to także świetna okazja, by powtarzać podstawowe komendy szkoleniowe, takie jak : przywołanie psa, chodzenie na luźnej smyczy czy „zostań” w różnych pozycjach. Reguły szkoleniowe stosowane we wszystkich sytuacjach tego wymagających dają nam pewność, że pies zrozumie, czego od niego oczekujemy i wykona nasze polecenia. Pamiętajmy, aby zawsze okazać psu swoje zadowolenie tonem głosu a każde przywołanie wzmocnić smakołykiem lub wspólną zabawą, wtedy na zawsze pozostanie ono komendą uwielbianą przez psa.
Na spacerze, choć wcale nie każdym, warto też poświecić chwilę na wspólną zabawę, która nie tylko rozładowuje energię psa, ale przede wszystkim mocno wpływa na naszą więź z pupilem.
Zabawę należy praktykować mądrze, z umiarem i dostosować ją do predyspozycji i umiejętności psiaka. To zawsze opiekun myśli za psa i jeśli to ma być na przykład aportowanie (piłka, puller czy frisbee) powinien on psa odpowiednio rozgrzać, wyraźnie rozpocząć zabawę i równie konsekwetnie ją zakończyć np. słowem „wystarczy”. To samo dotyczy ulubionej zabawy w przeciąganie, która doskonale wpisuje się w elementy łańcucha łowieckiego psów i tym samym zaspokaja pierwotne instynkty psowatych.
Zabawę można przeplatać z ćwiczeniem posłuszeństwa, ale czasem również powinna się toczyć spontanicznie, bez dodatkowych wymagań i być po prostu wspólnym czasem przeciągania opiekuna z psem lub przybrać inną ulubioną przez psa formę.
Dobrym zakończeniem spaceru jest praca węchowa dla psa – może być tak prosta jak rozsypanie kilku psich smakołyków wśród niskiej trawy lub, gdy mamy do pomocy drugą osobę, bardziej skomplikowana jak odwrócenie uwagi psa, ukrycie małej ilości karmy za pobliskim drzewem i wydanie psu polecenia „szukaj”. Równie dobrze można ukrywać zabawkę czy niesiony przez psa patyk. Ta zabawa gwarantuje zaspokojenie potrzeby stymulacji węchowej i poczucie satysfakcji w momencie, gdy pies znajdzie swój ulubiony smakołyk.
I choć wydawać by się mogło, że psy zawsze rozładowują napięcie podczas spaceru to jednak nie zawsze tak jest. Najczęściej jest to błąd osoby wyprowadzającej psa, która nierzadko spacer zaczyna od intensywnego rzucania piłki, co u wielu psów powoduje wzrost hormonów stresu a w rezultacie podwyższone napięcie i długo utrzymującą się frustrację. W taki sposób pies nie pozbywa się energii nagromadzonej w ciągu dnia, tylko buduje nową wchodząc na kolejne poziomy pobudzenia. Nie ma też możliwości do praktykowania naturalnej potrzeby węszenia, które powinno wpływać korzystnie na cały organizm. Podczas zabaw, w których wykorzystujemy piłkę pamiętajmy o zachowaniu umiaru i dobrej proporcji w stosunku do innych, naturalnych rodzajów stymulacji.

Co warto ze sobą zabrać na spacer?

Oprócz wspomnianej już długiej taśmy do wybiegu i worków, które dobrze jest mieć przy sobie w każdym miejscu – niezależnie czy nasz pies załatwia się na osiedlowym skwerku czy w parku, zabrać można ze sobą ulubioną zabawkę pupila. Gdy pies częściowo zaspokoił już swoje potrzeby węszenia i pozyskania informacji (a naturalnie dzięki temu część energii została juz wydatkowana) możemy wprowadzić elementy szkolenia stosując smakołyki lub ulubioną zabawkę jako pozytywne wzmocnienie pożądanego zachowania.
Najlepszym wyborem na dłuższe spacery są szelki – odpowiedni rozmiar i ich dopasowanie zagwarantują psu wygodę podczas biegania a nam ułatwią prowadzenie go bez większych trudności.
Dostępna jest szeroka oferta wygodnych rozwiązań a do najpopularniejszych należą szelki typu guard, norweskie i easy-walk dla wyjątkowo upartych psów, które nie opanowały jeszcze sztuki chodzenia na luźnej smyczy.
Zdarza się jednak, że pies z jakichś powodów nie akceptuje szelek i wtedy warto zaopatrzyć się w miękką szeroką obrożę, która wygodnie i równomiernie układa się na psiej szyi. Pamiętajmy, że szyja to bardzo wrażliwy element psiego kręgosłupa i w każdej sytuacji dbajmy o jak najmniejszy dyskomfort psa z powodu użycia smyczy.
W ciepłe dni lub na długie wędrówki nie zapominajmy również o wodzie dla psa – w ofertach sklepów jest ogromny wybór akcesoriów dla psów, z których każdy właściciel wybierze coś praktycznego i łatwego w użyciu.

O roli profesjonalnego opiekuna do wyprowadzania psów – dog walkera

Zawsze wtedy, gdy właściciel psa nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej dawki ruchu czy zabawy – z pomocą przychodzi dog walker. Jest to osoba odpowiednio przygotowana do opieki nad psem, która posiada wiedzę jak prawidłowo i bezpiecznie zająć się psem podczas nieobecności właściciela. Warto skorzystać z usług profesjonalnego opiekuna w obliczu wyjazdu, choroby, unieruchomienia po zabiegu czy większego obciążenia w pracy, ale również wtedy, gdy mamy szczeniaka i nie możemy mu zapewnić regularnego wyjścia w ciągu dnia.
Wyprowadzanie psów to niewątpliwie zajęcie wymagające dużej wiedzy na temat psiej komunikacji i zasad panujących w ich świecie. Za każdym razem, gdy taka osoba zabiera psa na przechadzkę istotne jest, aby wiedziała jak adekwatnie reagować w różnorakich psich interakcjach. Umiejętność właściwego prowadzenia psa i komunikacji z nim to podstawy udanego spaceru, który ma być przede wszystkim przyjemnością. Szczęśliwy pies to dobrze spożytkowany pies – a to gwarantuje mu odpowiednia dawka ruchu i stymulacji dobrana do wielkości, predyspozycji i wieku psa.
Nie każdy spacer musi być dokładnie zaplanowany czy wypełniony poleceniami szkoleniowymi lub zabawą. Osoba zajmująca się profesjonalnie wyprowadzaniem psów jest w stanie ocenić poziom energii i zapotrzebowania psa na stymulację już przed spacerem. Nierzadko sama przechadzka wolnym tempem i pozwolenie psu na eksplorowanie terenu jest już świetnym zaspokojeniem i szansą na wydatkowanie energii i wyciszenie się przez psa. Wszystko to zależy od indywidualnych potrzeb naszego czworonożnego klienta, którymi kieruje się opiekun psa. Po odpowiednio długim spacerze pies powracający do swojego właściciela będzie zadowolonym i zaspokojonym członkiem rodziny.
Opracowała: Aleksandra Burkowska, Joanna Ciarkowska